V clánku naleznene druhou cást vyprávení z naší expedice na Aconcaguu(6959m).

Expedice probehla mezi 10.1. a 6.2.2013.
Expedice se zúcastnil: Meera, Arnie, Míra M., Katka M. (Katka odlétala již na nový rok)

Fotky : Galerie
Film : Video
Blog : Blog Aconcagua 2013

14.1.2013 - 1. den treku - odjezd do hor

Vstáváme v pet hodin ráno, v 6.00 nám jede bus do hor, pohoda máme spousty casu, na nádraží je to kousek - 700 metru. Rychle snídáme, házíme batohy na záda, a když beru do ruky k prírucnímu batužku již osmou igelitku je jasný, že takhle to nepujde. Zkrátka tohle nepobereme… hodinky ukazují 5.40…
Katka shání taxíka, který nás hodí na autobusák. Arnie hlídá bágle pred hostelem a já s Mírou bežíme s batužkem a jen se tremi igelitkami v každé ruce zabránit autobusu v odjezdu… stejne se do jednoho taxíku nenarveme.

5.58, pohoda vyšlo to, jsme tu, po troše handrkování o výpalné za nadváhu naší batožiny u nákladového prostoru autobusu s týpkem, co hned po zaplacení zmizel v davu, usedáme do horního poschodí pohodlného autokaru… úspech zapíjíme víneckem… Vyrážíme smer Penitentes, pred sebou máme jen 4 hodiny cesty… podle jízdního rádu v 9.40 tam budeme, nabalíme veci oslíkovi a nejpozdeji v 11.00 už budeme na treku…

7.30 - autobus zacíná pozvolna zpomalovat, až v nekonecné kolone zastaví úplne, prý pri nocní bource (ajó, vlastne v noci byla bourka) došlo k nekolika sesuvum pudy, silnice je neprujezdná… v 11.00 se kolona zacala pomalu rozjíždet a než jsme se nadáli tak v 15.30 nás z autobusu vyhazují v Penitentes. Opet máme pred sebou hromadu, kterou urcite nepobereme. Naštestí dodávka z Inky na sebe nenechala dlouho cekat a odváží nás do garáží hotelu, kde necháváme depozit (cisté tricko, klícky od auta) a zároven odkládáme 60 kg našeho nákladu pro mulu. Svých Patnáct kilo jsem tedy odložil, a už jen 38 kilový batužek ležérne házím na záda a chystáme se k odchodu.  Pánové z Inky nás ješte odvezou ke vstupu do parku (cca 5 km nazpátek po silnici), kde se zaregistrujeme (vyfasujeme bordel pytlíky) a pak už konecne nic nebrání tomu, abychom vyrazili na náš trek kolem Aconcaguy.

Co na tom, že je 17.00… jen drobne upravíme náš puvodní plán a cíl dnešní cesty prehodnotíme z Casa de Piedra na Pampa Lenas, což má být 4 hodiny cesty. Jak na internetu psali v ústí údolí je vedro a vetrno, a tak dáváme nezbytnou pauzu na víno.
Kolem 19.30 se zatáhlo a zacalo poprchávat a bourit, stavíme stany ješte pred Pampa Lenas. Ušli jsme asi 8 kilometru.

15.1.2013 - 2. den treku - Casa de Piedra (3200m)

Ráno nás vyhání ze stanu slunícko. Azurová obloha dává tušit neskutecný parák. Sbalíme stany a v 9.00 vycházíme. Cesta je pohodová - je aspon 40 stupnu a k tomu 38 kilový batoh- zkrátka pohoda a tak v potucku, kde nabíráme vodu se i vykoupeme.  V 10.30 jsme v Pampa Lenas (2800m) - Rangerum ukazujme permity, opet doplnujeme vodu a vysvetlujeme, že jsme spali hned na zacátku údolí a vyráželi brzo ráno.  Pokracujeme dál údolím, cesta se houpe kolem reky, príliš nespecháme, kocháme se krásami hor - barevnými skálami a spoustou kytek.
Fakt pekný, jen proc je takový parák a mám ten težký bágl, ramena si zatím nezvykla a tak úlevu prináší aspon bourka, která trochu ochladí vzduch. V 17.00 pricházíme do Casa de Piedra, chvíli predtím se otevrel i první výhled na Aconcaguu, kurna to je ješte výška, aha tak ne, Aconcagua je ta vedle, ta mnohem vyšší, co práve vylezla z mraku. Už jen 3,5 km nahoru. Sklon Polského ledovce fakt budí respekt-kilometr výšky se sklonem pres 40 stupnu.

Užíváme príjemný jasný vecer u caje z bylinek, co Katka nasbírala nekde cestou (pro príšte ji musím naucit sbírat pelynek, tohle byla houby jízda. Dopíjíme petku s vínem co se sebou vleceme. Dnešní trek mel neco kolem 20 km.

16.1.2013 - 3. den treku - Plaza Argentina (4200m) - Base Camp

Ráno vstáváme na pohodu v 9.00, postupne všichni mizí smer BC. My vyrážíme v 11, a protože konáci (mulari) už jsou také pryc, zacínáme brodením 50 metrového koryta reky. Vodicka príjemná a ledová, kotníky máme namasírované od kamenu unášených proudem. Cesta se zvedá do bocního údolí smerem k Aco, trpelive a poctive nabíráme výšku. Údolí je nejprve úzké a stezka se klikatí po jeho úbocí, pozdeji se údolí otvírá do široké doliny a s ním i výhled na Aconcaguu. Cesta je krásná a však nekonecná, další a další zatácka, hang na který je potreba vyjít. 10 km jdeme s báglama skoro celý den. Konecne jsme u morény, na které je BC, už ji jen zleva obejít a jsme tam.  V 17.00 pricházíme do BC, registrujeme se a stavíme stany. Huráá v BC prodávají pivo (25ARS).

17.1.2013 - 4. den treku - Plaza Argentina (4200m) - Base Camp

Na dnešek máme naplánovaný odpocinkový den. Dopoledne vyrizujeme formality, necháváme si na permit potvrdit príchod a nafasujeme "shit bagy", tedy pytlíky na sber našich hovínek mimo BC. Kdo by si myslel, že speciální pytlík bude lepší než igelitka za korunu z Alberta, tak se plete. To jsem zvedavý, jak tohle plný donesu na druhou stranu kopce. Behem dopoledne absolvujeme i povinnou lékarskou prohlídku a netrpelive vyhlížíme mulu s našimi vecmi, má dorazit kolem obeda. Na odpoledne máme naplánovaný pohodový aklimatizacní výlet na pul cesty smerem k C1. Tak jak má splašený Arnie ve zvyku a ignoruje odpocinkové a aklimatizacní dny, sbalil donesené veci a vynáší si první várku Plznicek, slunecníku, opalovacího krému a stanu do C1 (5000m). Vecer dáváme pivecko a pozorujeme typickou vysokou oblacnost predznamenávající zmenu pocasí. Využíváme internetu a posíláme zprávy domu a také overujeme pocasí. Pocasí se má skutecne na pár dní zkazit.
Presto plánujeme na další dny výstup s prespáním v C1 (5000m) a pak bychom chteli ihned vyrazit s první vynáškou do C2 (5800m) a také zde prespat. Tím naši první pruzkumnou misi na kopec ukoncit a vrátit se do BC. Jelikož jsme celý predchozí rok pilne trénovali… máme v plánu dát max. 1 den odpocinku, nacerpáme nové nadšení pro nesmyslné šlapání vzhuru a zabydlíme se v C1 a následne v C2, odkud se pokusíme dostat na vrchol.
Podle posledních zpráv Polish Direct dali letos jen 2 Poláci s pažemi jak moje stehna. Skupinku 2 amíku, co to zkoušeli pred týdnem, bohužel museli snést. :-( Ledovec na polské ceste je bez snehu. Je to samy led a zase led a nic jiného než led. Rozhodujeme se a šance si dáváme 50:50, že do toho pujdeme nebo, že to vyrešíme únikem na False Polacos a pekne si to z traverzujeme na normálku.

 

    

Joomla templates by a4joomla